Przejdź do treści

O NAS

Historia JAVY – naturalnej wody alkalicznej – sięga początków XX wieku.

Gmina Brzozów zasłynęła w tamtym czasie dzięki leczniczym wodom mineralnym. W trakcie poszukiwań ropy naftowej w brzozowskim lesie wykopano 300-metrową studnię. Zamiast „czarnego złota” trysnęła z niej… woda mineralna. Okazało się, że znajdują się tam obfite źródła solanki jodowo-bromowej.

Ówczesny biskup przemyski, zafascynowany tym odkryciem, zdecydował o budowie zakładu zdrojowego. Tak powstało Uzdrowisko Brzozów-Zdrój, specjalizujące się w leczeniu reumatyzmu, krzywicy, miażdżycy i niewydolności nerek. Zostało ono zniszczone w trakcie II wojny światowej.

Dziś na tych terenach znajduje się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna: „Brzozów Zdrój”. Wciąż można napotkać tam ślady istnienia zakładu zdrojowego.

W tym właśnie miejscu, w otoczeniu przepięknych krajobrazów jednego z najpiękniejszych i najczystszych zakątków Polski – Pogórza Dynowskiego, w niewielkiej miejscowości Humniska, źródło ma niezwykła woda. Chociaż płynęła pod powierzchnią ziemi w głębi karpackiego fliszu wiele stuleci, dopiero przed dekadą po raz pierwszy wypłynęła na powierzchnię. W czerwcu 2013 r. Główny Inspektor Sanitarny uznał wodę z tego źródła jako naturalną wodę mineralną o nazwie JAVA.

Współczesna nauka przyniosła odpowiedź na pytanie, dlaczego woda wydobywana właśnie tam ma tak zbawienny wpływ na organizm. Jej główną cechą jest pH o wartości 9,2-9,4 – to jedna z najwyższych wartości wśród wód alkaicznych w Europie! Potwierdzają to badania przeprowadzone w Instytucie Hydrogeologicznym AGH. JAVA wpisana jest też do Europejskiego Rejestru Wód Mineralnych. Dla porównania pH wody butelkowanej ma z reguły pH około 7.

Alkaliczne “żywe wody” stosowane są od wielu lat na całym świecie, także jako element medycyny naturalnej.

Bez wątpienia JAVA to wyjątkowy, podkarpacki eliksir życia. To woda, która nie tylko gasi pragnienie i optymalnie nawadnia, ale też wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn, pozytywnie wpływa na skórę oraz pomaga obniżyć poziom stresu.

Im wyższe pH wody, a więc jej zasadowość, tym skuteczniejsze jest jej pozytywne oddziaływanie na organizm.

Warto uczynić z niej element swojej codzienności – tak, jak sto lat temu nasi przodkowie!