Przejdź do treści

Mózg potrzebuje nawodnienia!

Z czego składa się mózg?

Mózg to – obok serca – najważniejszy organ w ludzkim organizmie. Dzięki niemu człowiek śmieje się i zakochuje, pamięta, rozwiązuje zadania, śni i ma świadomość tego, kim jest. Składa się z miliardów neuronów, które transportują informacje miedzy sobą i pozostałymi organami. Jego praca nie zatrzymuje się choćby na chwilę, nawet w czasie mocnego snu. Jakikolwiek jego ubytek znacząco wpływa zarówno na funkcje biologiczne, jak i psychiczne.

Te miliardy połączeń mieszczą się w miękkim organie, który składa się m.in. z zaledwie 130g białka, 95g tłuszczu i soli mineralnych – co stanowi mniej więcej 20% jego objętości. 80% to woda – jest jej ponad litr! Nic więc dziwnego, że nawet niewielki niedobór H2O może drastycznie wpłynąć na pracę mózgu. Co więcej – to właśnie on pierwszy daje znać, że nastąpiło odwodnienie. Jak rozpoznać te subtelne sygnały i nie dopuścić do niedoboru płynów?

Objawy odwodnienia

Woda alkaliczna do picia to coś, co warto mieć przy sobie na co dzień, w domu, szkole i pracy, by nie tracić motywacji, szybko rozwiązywać zadania i osiągać sukcesy. Szczególnie wiosną i latem szklanka z wodą zasadową powinna być zawsze do połowy pełna, a sięganie po nią warto uczynić częstym nawykiem, aby nie dopuścić do uczucia pragnienia. To bowiem pojawia się zbyt późno, gdy już praca mózgu znacząco zwolniła. Co zaskakujące – choć to właśnie zmniejszenie produkcji śliny natychmiast identyfikowane jest jako pragnienie, mózg znacznie szybciej daje znać, że „chce mu się pić”.

Objawy odwodnienia można podzielić na fizyczne – takie jak suchość w ustach, zmiana barwy moczu, wzdęcie brzucha – i na związane z intelektem. Wiele z nich wynika wprost z niedostatecznego nawodnienia mózgu. Należą do nich m.in.:

  • ból głowy;
  • senność lub pobudzenie;
  • drażliwość;
  • problemy z koncentracją;
  • szybsze wpadanie w złość;
  • trudność z wykonywaniem zadań;
  • kłopoty z pamięcią;
  • zmniejszenie zdolności logicznego myślenia.

Wiele z tych rzeczy związanych jest z utrudnionym transportem składników przez krew w odpowiednie miejsca w organizmie. Senność i problemy z koncentracją to pierwsze oznaki wysyłane przez mózg. Objawy fizyczne w większości widoczne są natomiast dopiero, gdy ubytek wody wynosi aż 1%! Choć liczba jest mała, ma ogromne znaczenie, dlatego zamiast liczyć na to, że ciało samo się upomni, lepiej na bieżąco sięgać po wodę alkaliczną JAVA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *