Dlaczego woda jest ważna i jak ją mądrze pić?
Woda na ziemi
Woda, czyli H2O jest najpowszechniejszym surowcem, występującym na Ziemi. Znajduje się w formie ciekłej, stałej i gazowej w oceanach, morzach, jeziorach, rzekach, w lodowcach i podziemnych zbiornikach oraz w atmosferze. Liczba, która opisuje jej ilość działa na wyobraźnię. Jest jej około 1 390 000 000 000 000 000 000 litrów (tryliard + 1024). Nieustannie krąży, zmieniając formę – gdy woda z morza wysycha w jednej części globu, paruje, a następnie skrapla się jako opady deszczu w innej. Nie znika ot tak, więc nigdy jej nie zabraknie.
Problem jest jednak w tym, że słonej wody jest kilkukrotnie więcej, niż słodkiej – a właśnie ta jest potrzebna organizmom do życia. Koszt odfiltrowania i zmiany smaku wody morskiej jest niebotyczny, dlatego tak ważne jest szanowanie zasobów wody słodkiej, zdatnej do picia. Co z tego bowiem, że nigdy się ona nie kończy, skoro możliwe jest jej zatrucie i zmiana właściwości lub wyparowanie ze zbiorników w naszym regionie i przeniesienie się jej i przybranie formy powodzi na drugi koniec świata? Dlatego właśnie tak ważne jest oszczędzanie wody i dbanie o nią.
Woda… w człowieku
Człowiek w 60-70% składa się z wody (noworodki aż w 80%!). Trudno to sobie wyobrazić, jednak H2O jest istotnym składnikiem każdej komórki organizmu, mięśni, kości, stawów, narządów wewnętrznych, i przede wszystkim krwi oraz mózgu. W ciągu swojego życia człowiek wypija około 40 tysięcy litrów płynów, dlatego tak ważne jest zadbanie o ich jakość.
Woda bierze udział we wszystkich procesach biochemicznych w organizmie. Wspomaga wchłanianie i transport substancji odżywczych. Poprawia przemianę materii, termoregulację, trawienie. Chroni mózg, gałkę oczną i rdzeń kręgowy oraz stawy. Ułatwia krążenie krwi i limfy. Jest też potrzebna do różnych funkcji, takich jak produkcja śliny czy łez. Jakie skutki niesie za sobą odwodnienie?
Groźne odwodnienie
Odwodnienie to ubytek wody na poziomie 1% masy ciała. Przy poziomie 1,5-2% pojawiają się poważne objawy i wyraźne uczucie pragnienia. W tym samym czasie możliwości wysiłkowe – intelektualne i fizyczne spadają aż o 10%. Brak koncentracji, zmęczenie, rozdrażnienie, ból głowy i apatia – na te problemy można zaradzić szklanką wody. Długotrwałe odwodnienie powoduje z kolei apatię, suchość śluzówek, zmniejszenie elastyczności skóry, problemy kardiologiczne, drżenie mięśni, zaburzenia widzenia, a w sytuacjach ekstremalnych udar cieplny i śmierć. Bez wody – pod warunkiem, że człowiek pozostanie w bezruchu i w optymalnej temperaturze (nie będzie się pocił) – można przeżyć maksymalnie 10 dni. Ile wody pić, aby te potrzeby były w pełni zaspokajane?
Skuteczne nawodnienie
Człowiek potrzebuje około 1 litr płynów na 1000 kcal spożytego pokarmu. Przyjmuje się więc ogólnie, że dla aktywnych mężczyzn będzie to 2,9 l dziennie, a dla kobiet 2,2 l. Mamy karmiące piersią powinny pić natomiast około 3 l płynów każdego dnia, a dzieci od 1 do 1,5 l. Niebagatelne znaczenie ma jakość tych płynów oraz sposób, w jaki się pije. Słodzone napoje, kawa czy herbata nie nawadniają, a mogą wręcz odwadniać. Tak samo alkohol, wody witaminowe czy energetyki w żaden sposób nie zaspokajają tych potrzeb, nawet jeśli chwilowo zagłuszają pragnienie.
Najlepszym wyborem będzie czysta woda, pochodząca z pewnego źródła, taka jak alkaliczna woda JAVA. Będzie ona doskonałym uzupełnieniem diety pełnej soczystych warzyw i owoców, zdrowych zup, olejów i nabiału. Aby skutecznie się nawodnić należy pić ją małymi łykami i często, zamiast raz na kilka godzin sięgać po pełną szklankę. Pozwoli to na pokrycie wszystkich potrzeb organizmu i w krótkim czasie pozytywnie wpłynie na jakość życia.