O wodzie

Woda alkaliczna to więcej niż H2O. Poznaj właściwości życiodajnego płynu.

Woda alkaliczna jest znana od lat na Dalekim Wschodzie, gdzie stosuje się ją w celach leczniczych. Oprócz tej z naturalnych złóż, dostępna jest woda z lodowców, również z dna oceanów oraz urządzeń, w których powstaje w procesie elektrolizy pod wpływem prądu. Taka woda nazywana jest zredukowaną, ożywioną czy strukturyzowaną.

Zakwaszenie organizmu

Współczesny tryb życia sprzyja obciążeniu organizmu nadmiarem kwasów i wolnych rodników. Ich źródła to wysoko przetworzona żywność, produkty zwierzęce, używki, leki, zanieczyszczenia środowiska, stres, intensywny wysiłek fizyczny, czy szybkie odchudzanie. Do ich zobojętniania organizm zużywa zapasy zasadowych pierwiastków, takich jak wapń i magnez, często sięgając do rezerw w zębach i kościach.

Skutki zakwaszenia to m.in. problemy trawienne, wzdęcia, zaparcia, zatrzymywanie wody w organizmie, wypryski, pogorszenie wyglądu skóry, osłabienie włosów i paznokci, nadmierne zmęczenie, zaburzenia koncentracji, snu i nastroju, obniżona odporność, przyrost wagi, rozwój nadciśnienia, miażdżycy czy osteoporozy. By nie dopuszczać do zakwaszenia, warto jeść więcej produktów zasadotwórczych - przede wszystkim warzyw i owoców. Jeszcze szybciej działa woda o zasadowym odczynie.

Czym różni się od zwykłej wody?

Woda alkaliczna to woda o zasadowym pH, czyli taka, w której więcej cząsteczek H20 występuje w postaci jonów H3O+ oraz anionów OH- niż w wodzie neutralnej. To właśnie te ładunki sprawiają, że substancja ta przewodzi prąd i tworzy zwarte krople. Gdy w wodzie rozpuszcza się dwutlenek węgla, zachodzi reakcja, w wyniku której powstaje słaby kwas węglowy. Zapewnia przyjemny smak wody, ale jest nietrwały. Rozpada się do anionów nazywanych na etykiecie wodorowęglanami (są to: jony wodorowęglanowe HCO3- i węglanowe C03-). Powstaje wtedy przewaga jonów ujemnych i dlatego dla zachowania równowagi w takiej wodzie występuje więcej jonów dodatnich H3O+. Taka woda ma więc wysokie pH i za mało tlenu w stosunku do wodoru. Dzięki temu chętnie przyjmuje tlen z niszczycielskich wolnych rodników, neutralizując ich działanie.

Właściwości zdrowotne

Korzystne właściwości z regularnego picia wody alkalicznej wynikają z jej specyficznej budowy. Ponieważ ma tak zwany ujemny potencjał redoks, działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Co więcej, nie tylko szybko i skutecznie nawadnia, ale również wspomaga dotlenienie oraz odtruwanie tkanek. Zobojętnia nadmiar kwasów, wzmacnia kości, spowalnia wzrost guzów nowotworowych, a także skraca życie komórek rakowych i przyspiesza ich obumieranie, chroniąc tkanki wątroby, nerek czy mózgu. Wspiera układ immunologiczny, zwłaszcza w chorobach stawów i alergiach. Przywraca odpowiednie wydzielanie soku trawiennego i poprawia równowagę mikroflory jelitowej, ograniczając procesy gnilne w jelitach. Wspomaga odchudzanie i ogranicza tycie, zwłaszcza u osób na diecie obfitującej w tłuszcz. Zwiększa bowiem poziom hormonu sytości (leptyny) oraz wspomaga metabolizm węglowodanów. Poprawia glikemię i lipidogram i już po 2-3 miesiącach kuracji obniża zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Woda alkaliczna nawadnia szybciej i w większym stopniu niż woda mineralna. Wspomaga aktywność fizyczną również dzięki temu, że zwiększa wytrzymałość, przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku oraz ogranicza powstawanie i przyspiesza usuwanie z mięśni soli kwasu mlekowego (tzw. zakwasów).

Jak ją pić?

Wodę alkaliczną warto pić codziennie między posiłkami oraz po intensywnym wysiłku fizycznym. Ponieważ nie jest wodą leczniczą, nie trzeba ograniczać jej spożycia. Najlepiej wypijać ok. 30 ml na kilogram masy ciała, czyli przeciętnie 2 litry dziennie. Im jest bardziej zasadowa, tym skuteczniej działa w mniejszych dawkach. Najlepiej jest wybierać wody o pH powyżej 8, które pochodzą z naturalnych źródeł.

W przeciwieństwie do wody mineralnej o wysokiej zawartości alkalicznych pierwiastków (przede wszystkim wapnia i magnezu), woda alkaliczna ma bardzo niski poziom składników mineralnych. Dlatego pomaga szybko uzupełnić poziom płynów, ale nie elektrolitów, które trzeba dostarczać sobie oddzielnie. Dzięki sporej zawartości wodorowęglanów ma jednak przyjemny smak.


Najlepsze produkty o działaniu zasadotwórczym. Polecane nie tylko na diecie alkalicznej: 

Cytryny.

Choć ma kwaśny smak, jest produktem zasadotwórczym. To dlatego, że zawiera kwasy organiczne, które są rozkładane do dwutlenku węgla i wody. Tylko nieco mniej efektywnie działają limonki i grejpfruty, natomiast inne cytrusy, jak pomarańcze i mandarynki są pod tym względem prawie neutralne. Arbuz Obok cytryny to drugi naturalny produkt znajdujący się w czołówce produktów o najsilniejszym dziaółaniu alkalizujacym. Niemal również skuteczni są jego bliscy krewni, jak melon kantalupa czy melon miodowy. Owoce te obfitują w wodę i są idealną bazą koktajli z dodatkiem zielonych warzyw. 

Pietruszka

Korzeń pietruszki ma najlepsze właściwości odkwaszające pośród spokrewnionych z nią i równie polecanych warzyw korzeniowych, takich jak seler oraz marchew. Świetnie komponują się razem, stanowią podstawę bulionu i wygodny dodatek do wszelkich dań wytrawnych.

Figi

Wśród alkalizujących owoców figi znajdują się najwyżej, a gdy są spożywane w postaci suszonej, stanowią skoncentrowane źródło zasadotwórczych pierwiastków. Obfitują zwłaszcza w wapń i magnez. Polecane są też daktyle, na trzecim miejscu znajdują się natomiast niesiarkowane morele.

Szparagi

Zielone szparagi są topowym składnikiem diet odtruwających. Jednym z powodów ich popularności jest odkwaszający chlorofil. Na liście polecanych są dalej rukiew i cykoria, następnie kiełki, awokado, zioła, sałata, młody groszek, szpinak - czyli głównie warzywa w kolorze zielonym.

Algi

Zasadotwórcze związki występują również w roślinach wodnych. Dobrym źródłem są algi (wodorosty), które można spożywać w wygodnej postaci suplementów, diety, np. chlorella i spirulina w proszku, czy kelp, brunatnice cenione ze względu na wysoką zawartość jodu.

 

Warto wiedzieć. 

Czym jest odczyn pH. Skala pH ( potencjał wodoru) to wskaźnik odczynu roztworu wodnego. Wartość 7 oznacza odczyn neutralny. 0 to kwas, a 14 zasada. Większość polskich wód mineralnych ma pH obojętne lub kwaśne. Tylko kilka naturalnie wydobywanych rodzajów ma odczyn alkaliczny ( zasadowy), tj. pH powyżej 7,5. Najwyższe wartości tego współczynnika można uzyskać przez poddanie wody procesowi elektrolizy pod wpływem prądu, który prowadzi do rozpadu cząsteczek wody na wodór i tlen. Bardzo cenione są wody alkaliczne o pH powyżej 9 pochodzące z głębokich złóż,  m.in. ze złóż artezyjskich

Dziennik Zachodni - Woda alkaliczna JAVA

Dziennik Zachodni środa 17.03.2021
Odżywianie

AnnaRokicka-Żuk
anna.rokicka@polskapress.pl